Úvodní stránka » Zahrady » Trávníky

Trávníky

Trávník patří zpravidla k nejdominantnějším prvkům v zahradě. Hezký trávník má velký podíl na vzhledu celé zahrady. Kvalitně založený a pečlivě udržovaný trávník tak výrazně umocní celkový dojem.


Výsev nebo koberec?

Zakládání trávníku nejčastěji provádíme výsevem travního semene nebo pokládkou travních koberců. Každá z těchto technologií má své výhody a nevýhody.

Nejvýraznější výhodou založení trávníku výsevem je nízká cena. Nevýhodou vysévaného trávníku jsou vysoké nároky na péči zejména a v počátečních několika týdnech po výsevu. Čerstvě vysetý trávník má v prvních týdnech velmi vysoké nároky na zavlažování. Trávník nesmí zaschnout, substrát s osivem musí být neustále vlhký! Je-li na zahradě instalován automatický zavlažovací systém stačí obvykle upravit závlahový cyklus podle potřeby. Je-li zahrada zavlažována manuálně, je třeba počítat s tím, že po výsevu bude majitel muset věnovat denně několik hodin důkladnému zavlažení celé oseté plochy. Trávník by také neměl být v počátku vůbec zatěžován, je třeba ho odplevelovat a často sekat aby se rychle zahustil.

Kobercový trávník má jedinou nevýhodu, vyšší pořizovací náklady. Při zvolení kobercového trávníku však zákazník získává několik velkých výhod. Trávník je v podstatě ihned po pokládce možné používat, na rozdíl od vysetého trávníku. Během jednoho dne má majitel na zahradě vysoce kvalitní, profesionálně zapěstovaný trávník. V počátečním období tak v podstatě zcela odpadají starosti s odplevelováním a náročnější údržbou.


Zakládání trávníku

Nekvalitně založený trávník se bude do dobré kondice dostávat těžko a dlouho. I když bude jeho majitel investovat do údržby mnoho času a prostředků. Proto je nezbytné zakládání trávníku nepodcenit a neošidit. Pro trávník je především nezbytné připravit kvalitní podklad. Při zakládání trávníku vždy posoudíme kvalitu stávajícího terénu a zeminy na pozemku. Obvykle provedeme důkladnou kultivaci terénu, odstranění drnů a kamenů, ohumusování plochy nebo rozprostření vrstvy trávníkového substrátu.


Údržba trávníku

Druhou podmínkou dlouhodobě krásného trávníku je jeho pravidelná údržba. Trávník je třeba pravidelně zavlažovat a pravidelně sekat. Několikrát za sezónu je dobré trávník odplevelovat a přihnojovat, případně provést prořezání (vertikutaci) či provzdušnění (aerifikaci). Naše firma vám může nabídnout veškeré služby v údržbě trávníků a zeleně.

 

Oblíbené odkazy

Naše nabídka