Úvodní stránka » Zahrady » Výsadba rostlin

Výsadba rostlin

Rostliny do zahrady

Rostliny v zahradě mají zásadní vliv na celý charakter zahrady. Konkrétní druhy rostlin, jejich umístění a množství samozřejmě nejlépe navrhne odborník. Zahradní architekt dokáže ideálně zohlednit všechny důležité vlivy jako jsou orientace zahrady, úroveň oslunění či zastínění, které druhy se spolu snášejí a které ne, velikosti rostlin v dospělosti a všechny další okolnosti z hlediska botanického, funkčního i estetického.


Každý majitel budoucí zahrady by se však měl dopředu zamyslet nad tím, jaký je jeho vkus, jaké rostliny má v oblibě, jaké barvy preferuje i jak hodně chce do rostlin investovat a další okolnosti, které skladbu rostlinného materiálu ovlivní. Je například vhodné vědět jestli se v zahradě budou pohybovat malé děti a je tak žádoucí vyhnout se druhům jedovatým, zejména s lákavými bobulemi, nebo druhům s ostrými ostny.

 

Jehličnany nebo listnáče

Setkáváme se s tím, že zákazníci, v zájmu požadavku na minimální údržbové práce preferují jehličnaté a stálezelené dřeviny a trochu se brání listnatým. Ideální zahrada by však měla být skladbou rostlinného materiálu v rovnováze. Přílišná převaha stálezelených rostlin dělá zahradu trochu strnulou, neměnnou a monotónní. Rovnovážný poměr opadavých a stálezelených rostlin vnese do zahrady dynamiku a pestrost. Zahrada tak během roku skutečně žije, mění barvy i tvary, proměňuje se a okouzluje stále něčím novým.

Zakládání výsadeb

Kvalita stávající zeminy obvykle nebývá zcela ideální, proto děláme při výsadbě rostlin obvykle až 100% výměnu zeminy ve výsadbové jámě za kvalitní substrát. Výsadbové plochy jsou pak standardně pokryty textilií proti prorůstání plevele a na ni je rozprostřen mulčovací materiál, kterým bývá obvykle drobná mulčovací kůra nebo kačírek, ale i jiné materiály. Je také vhodné oddělit výsadbové a travnaté plochy proti prorůstání. K oddělení výsadeb se používají různé materiály, jako kovové, plastové, či gumové pásky. Naší specialitou a u našich zákazníků oblíbeným prvkem je obruba z pálené cihličky, která zabraňuje prorůstání, usnadňuje sekání okrajů a působí jako výtvarný prvek v zahradě.

 

Oblíbené odkazy

Naše nabídka